شکاری: استعداد فراوان است کسی نیست دست‌شان را بگیرد

رضا شکاری، هافبک مهاجم جوان تیم جوانان ایران اخیرا مورد توجه رسانه‌های معتبر خارجی قرار گرفته است.

به گزارش سایت خبر فوتبال پایه به نقل از روزنامه ایران ورزشی امروز سه شنبه، جان دردن، فوتبال‌نویس آسیا در مطلب کوتاهی شکاری را اینگونه معرفی کرده است: «این هافبک تهاجمی پا به توپ بعد از اینکه توانست در رده‌های مختلف ملی توجه همه را جلب کند، به تازگی برای ذوب‌آهن بازی می‌کند. او می‌تواند جانشینی برای جواد نکونام افسانه‌ای باشد، هرچند بازی‌اش تهاجمی‌تر است؛ موردی که نشان می‌دهد او حتی می‌تواند از مردی که 6 سال در لالیگا و بیش از 150 بار برای تیم ملی کشورش بازی کرد هم بهتر باشد. شکاری با وجود اینکه تنها 17 سال دارد، به تیم ملی امید ایران هم دعوت شده است. فوتبال ایران استعدادهای زیادی داشته، ولی همیشه آنطور که باید آنها را پرورش نداده است. شکاری می‌تواند یک مورد متفاوت باشد.»

حال رضا شکاری، هافبک- مهاجمی که در لیگ، یک بازی را هم در ترکیب ذوب‌آهن انجام داده و یحیی گل‌محمدی توجه ویژه‌ای به او دارد، بیش از همیشه زیر ذره‌بین است. آیا به قول فوتبال‌نویس روزنامه گاردین این بازیکن می‌تواند جا پای بزرگان بگذارد؟ رضا شکاری با آمال و آرزوهای بسیار چشم به راه رسیدن روزهای بهتر است. او با 17 سال سن در ابتدای مسیر قرار دارد...

*فوتبالت را از کجا شروع کردی؟

 شاهین تهران بودم و بعد به تیم مقاومت تهران رفتم که آنجا قهرمان شدیم. بعد من را دیدند و به ذوب‌آهن رفتم.

*جهش بزرگی داشتی! چطور شد که از تیم‌های پایه مقاومت یک باره به تیم ذوب‌آهن رسیدی؟

 بخش اعظم این اتفاق خواست خدا بود و بخشی هم زحمات خودم. برای فوتبالیست‌هایی که در این رده سنی بازی می‌کنند رسیدن به لیگ برتر رویای بزرگی است که خدا را شکر من به آن رسیدم.

*شاید بازی در تیم جوانان ایران هم مزید بر علت شده باشد؟

 شاید. البته خیلی‌ها هم بودند که فوتبال‌شان در این رده به پایان رسید و به تیم‌های لیگ برتری نرسیدند. واقعا اینکه می‌گویند باید خدا بخواهد و کمی هم شانس داشته باشی راست است.

*مثل تو در فوتبال پایه تهران چند نفر دیگر هستند؟

 خیلی زیاد. باید چشم بینایی وجود داشته باشد که این استعداد‌های درخشان را ببیند. فوتبالیست نه تنها مثل من زیاد است بلکه بهتر از من هم هست.

*اما بعضی‌ها می‌گویند چشمه فوتبالیست‌های تکنیکی و ناب فوتبال ایران خشکیده.

 بیایید بازی‌ تیم‌های جوانان و امید‌های تهران را ببینید آن وقت خودتان متوجه می‌شوید که این چشمه خشکیده یا نه! من که استعداد‌های زیادی را در این رده می‌بینم. فوتبالیست‌هایی که هر یک می‌توانند در تیم‌های بزرگ بازی کنند. حتی به اروپا بروند. خیلی‌ها به دلیل اینکه دیده نمی‌شوند در فوتبال تهران از بین رفته‌اند. ما فوتبالیست‌های خوبی داریم که اصلا دیده نمی‌شوند. واقعا به حال خیلی‌های‌شان افسوس می‌خورم که چرا یکدفعه محو می‌شوند و کسی نیست دست این فوتبالیست‌های خوب را بگیرد. خیلی‌ها سوختند و رفتند. این واقعا تاسف‌آور است...

*فکر می‌کنی برای اینکه استعدادهای ناب را از دست ندهیم چه باید بکنیم؟

 فدراسیون و هیات‌های فوتبال باید مربیانی را بفرستند سر تمرین‌ها و بازی‌ها تا این استعدادها را پیدا کنند. واقعا اگر این شرایط ادامه پیدا کند فوتبال مملکت لطمه می‌خورد.

*پست بازی‌ات کجا است؟

 من از اول هافبک هجومی بازی کردم و در این پست هم ادامه می‌دهم تا ببینم خدا چه می‌خواهد.

*چه شد که از سوی نشریه گاردین به عنوان 50 فوتبالیست برتر دنیا انتخاب شدی؟

 شاید دلیلش بازی‌های ملی باشد چون من برای ذوب‌آهن فقط یک بازی مقابل سپاهان انجام دادم. به جز من بازیکنانی از کره شمالی و ژاپن بین

50 فوتبالیست آینده‌دار دنیا هستند که جمعا از فوتبال آسیا می‌شود 3 نفر. خیلی خوشحالم که اینطوری به من نگاه شده اما به اینجور تحلیل‌ها زیاد توجه نمی‌کنم چون هدفم خیلی بزرگ‌تر است و می‌خواهم به فوتبال اروپا بروم. این انتخاب‌ها فقط انگیزه من را بیشتر می‌کند.

*ظاهرا پسر زیدان هم بین 50 فوتبالیست برتر دنیا قرار دارد؟

 بله به جز پسر زیدان، پسر یحیی توره هم هست. فوتبالیست‌های خوب دیگری هم هستند که الان ناشناخته هستند اما در آینده خبرهای زیادی از آنها می‌شنوید. به نظر من نباید فوتبال خودمان را با اروپا مقایسه کنیم. الان فوتبال ایران در آسیا هم رقیب‌های خوبی دارد. باید کاری کنیم که ابتدا در فوتبال آسیا حرف اول را بزنیم و بعد به فکر افتخارهای بزرگتر باشیم.

*با توجه به حضور در بین فوتبالیست‌های آینده‌دار احتمال دارد در آینده بیشتر در ترکیب ذوب‌آهن قرار بگیری؟

 حتما این اتفاق می‌افتد؛ آقا یحیی به من گفته چون در حال حاضر بیشتر در تمرین‌های تیم جوانان ایران هستی، کمتر در ترکیب قرار می‌گیری. ایشان حق دارد چون من زیاد با تیم ذوب‌آهن نبودم. در آینده اما تمریناتم با ذوب‌آهن افزایش خواهد یافت.

*این انتخاب چه اندازه در روحیات تو تأثیر می‌گذارد؟

 من بازیکن بی‌حاشیه‌ای هستم و همانطور که گفتم اهداف بزرگتری دارم. دوست دارم مثل صادقیان و مسلمان که از باشگاه ذوب‌آهن رشد کردند به مدارج بالا برسم. البته باید سعی کنم که حاشیه‌ها لطمه‌ای به من وارد نکند.

*چقدر تفاوت هست میان سطح بازی در لیگ برتر با سطح بازی‌های جوانان؟

 تفاوتش این است که فوتبال بازی کردن در لیگ برتر خیلی راحت‌تر از بازی در لیگ پایه است. اینجا کاملا فضا برای پاسکاری فراهم است و کلاس بازی‌ها فرق می‌کند.

*و نظرت درباره فضای بازی در تیم ذوب‌آهن و به طور کلی باشگاهت...

 ذوب‌آهن سازماندهی خوبی دارد به نظر من این فصل شانس اول قهرمانی است. ما بازی‌های خوبی انجام دادیم و تازه کارمان شروع شده است. به این تیم خیلی امیدوارم. ذوب‌آهن واقعا در باشگاهداری نمونه است.

خواندن 2630 دفعه
به اشتراک گذاری این مقاله

رســــانه

  • روزنامه
  • مجلات
  • تجهیزات ورزشی
  • مصاحبه
نوشته شده سردبیر
- بهمن 28, 1397
قوانین یک انتقال سالم؛ مدیران بخوانند هر ساله 15هزار فوتبالیست حرفه‌ای در فصل نقل و انتقالات بین ...
نوشته شده سردبیر
- آبان 26, 1394
مدیر آموزش و پژوهش آکادمی ملی فوتبال از اعلام اسامی دختران و پسران منتخب فستیوال های مدارس فوتبال ...
نوشته شده سردبیر
- بهمن 10, 1395
روز دوم مسابقات گروه A : شهید نوروزی چلیچه - یگانه زاگرس فرش رضا اصفهان - الوند اکباتان همدان گروه B :سپاهان ...
Has no content to show!

خـــبر پایه

محیط پر هیاهوی فوتبال ، تنها میدان بزرگ رقابت و مبارزه نیست ؛ بلکه تجلی گاه ارزشهای والای انسانی است که در آن صحنه های کوشش ، گذشت ، همکاری ، صداقت ، بردباری جلوه می کند و شاگردان این کلاس ، درس تلاش ، فداکاری ، تعاون ، مردانگی ، استقامت و شجاعت می آموزند .

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…